Klocki hamulcowe - niezbędna część w każdym samochodzie

Mamy opcję poruszać pragniemy

Posiadanie własnego samochodu daje mnóstwo korzyści. Nieoceniona staje się przyjemność jazdy do pracy, sklepu czy na wakacje, bez konieczności tłoczenia się w przepełnionym autobusie czy tramwaju. Możemy jeździć gdzie chcemy, o każdej porze, szybko przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego, bez potrzeby zatrzymywania się na przystankach.

Drodze zdaje się, różnorodne części

Jednak posiadanie własnego auta wiąże się także z wieloma wydatkami, z których najbardziej dotkliwymi są ostatnio stale rosnące ceny paliw. Do tego dochodzi konieczność wykupienia ubezpieczenia oraz coroczna opłata za przegląd samochodu. Po drodze okazuje się, że różne części w samochodzie, w wyniku długotrwałej eksploatacji ulegają zniszczeniu - trzeba więc zakupić nowe części i zapłacić mechanikowi za ich wymianę.

Wykonane są zazwyczaj tworzyw syntetycznych

Jednymi z najważniejszych części, które wymagają wymiany są klocki hamulcowe. Są one częścią układu hamulcowego, niezbędną do tego, aby jeździło nam się bezpiecznie. Wykonane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych, żeliwa lub też z mieszanki ciernej. Występują jako element wyposażenia nie tylko w samochodach, lecz także w rowerach, pojazdach szynowych, obrabiarkach.

Sygnalizują obowiązek wyżej

Sprawdzanie ich stanu pozwala uniknąć poważnych awarii i cieszyć się komfortową jazdą. W nowszych wersjach samochodów zainstalowane są odpowiednie czujniki, które kontrolują stan klocków i tarcz hamulcowych. Sygnalizują konieczność ich wymiany, co jest dużym ułatwieniem dla kierowców. W samochodach starszego typu takie czujniki nie występują - tu kierowcy muszą liczyć na samych siebie.

Sygnałem do tego, że klocki wymagają wymiany jest charakterystyczny dźwięk tarcia, wydobywający się podczas hamowania. To znak, że z wymianą nie możemy już czekać, jeśli nie chcemy, by drobna usterka zamieniła się w większą awarię, która uniemożliwi dalszą jazdę.

Następnie zdejmujemy koło, odkręcamy śrubę

Wymiana klocków jest bardzo prostą czynnością, którą możemy wykonać sami. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest oczywiście wyposażenie się we wszystkie potrzebne elementy i narzędzia. Następnie zdejmujemy koło, odkręcamy śrubę przy zacisku hamulcowym. Aby wyjąć stary klocek i wymienić go na nowy, musimy podnieść zacisk do góry. Przy okazji wymiany klocków, warto zwrócić też uwagę na stan pozostałych elementów układu hamulcowego, przede wszystkim na tarcze, tłoczki i prowadnicę.

Prowadnice element systemu, przesuwa

Zły stan tych elementów może sprawić, że nawet nowy klocek nie będzie działał dobrze, bądź też szybciej ulegnie uszkodzeniu. Prowadnice to ten element układu, po którym przesuwa się zacisk. Jeśli są zabrudzone, zacisk nie może się swobodnie przesuwać, co sprawi, że nie będą poprawnie działać także klocki hamulcowe. Warto pamiętać o tym, aby podczas każdej wymiany klocków nasmarować prowadnice. Zwiększy to ich sprawność.

Wyżej wymienionych kondycję wystawiona

Dbanie o dobry stan techniczny wszystkich elementów w naszym samochodzie pozwala uniknąć niespodzianek na drodze. Hamulce powinny być tu pod szczególną kontrolą, gdyż decydują one o bezpieczeństwie jazdy, pomagają uniknąć stłuczek. Ich sprawność wystawiona jest na próbę szczególnie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, podczas opadów śniegu czy deszczu. Mokra nawierzchnia sprawia, że droga hamowania się zwiększa - niesprawne hamulce dodatkowo ją wydłużają.

Zakup droższych elementów daje gwarancję większej

Na zakupie części do układu hamulcowego nie warto oszczędzać. Zakup droższych elementów daje gwarancję większej trwałości i bezpieczeństwa jazdy.