Typy bram garażowych

Bramy uchylne

Najpopularniejszym typem bram są bramy uchylne określane też bramami płytowymi. Dobrze mieć na uwadze, iż do jej otwarcia pożyteczne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. Na takiego modelu bramę nie należy się decydować, gdy podjazd do garażu jest niewielki.

Bramy segmentowe

Najlepszą konkurencją dla bram uchylnych są bramy segmentowe ewentualnie sekcyjne. Bramy tego gatunku dzielimy na górne oraz boczne. W kontraście do bram uchylnych, bramy segmentowe w okresie otwierania nie zajmują powierzchni przed garażem. Dlatego także wielokrotnie są wybierane tam, gdzie podjazd jest krótki. Bramy segmentowe sprawdzają się także w garażach wychodzących wprost na ulicę. Kolejna mocna stroną tego gatunku bram bywa tych przed chwilą wspomnianych znaczna hermetyczność, dlatego trzeba je stosować w garażach ogrzewanych.

Bramy żaluzjowe

Bramy żaluzjowe, lub potocznie nazywane rolowanymi funkcjonują jak roleta okienna i zajmują po złożeniu najmniej miejsca. Są one obłędnie komfortowe w wykorzystywania, niemniej jednak niestety jest wiele minusów takiego rozwiązania. Kiedy napęd elektryczny zawiedzie, otwarcie bramy jest szalenie trudne. A przy tym nie wszyscy wytwórcy mają ją w swojej ofercie. W zestawie razem z bramą dostajemy kompletny system razem z napędem elektrycznym.

Wrota

Najstarszym typem bram, który w asortymencie producentów pojawia się coraz rzadziej, to bramy otwierane na boki, czyli tzw. wrota. Jeżeli teraz wytwórca bram nie ma tego modelu koncepcji w swoim asortymencie, mamy szansę ją zlecić w warsztacie rzemieślniczym. Bramy tego modelu są teraz niepopularne, przede wszystkim przez wzgląd na to, że otwarcie skrzydeł wymaga miejsca oraz nie zawsze udaje się zamontować napęd elektryczny.

Published by