Komfort jazdy bezsprzecznie
Posiadanie własnego samochodu od dawna przestało być luksusem. Dziś każdy może pochwalić się własnym autem - nowym bądź z drugiej ręki. Komfort jazdy jest zdecydowanie większy niż w przypadku poruszania się komunikacją miejską, choć - coraz częściej - to nie komfort, ale konieczność wprowadzenia oszczedności decydują o tym, czym będziemy jeździć do pracy.
Dodatkowo dochodzą opłaty zakup wymiennych części
Koszty utrzymania samochodu to nie tylko konieczność zakupienia paliwa, to także koszty eksploatacji, w tym opłacenia corocznego przeglądu technicznego auta. Do tego dochodzą rachunki za zakup wymiennych części do samochodu, które zużywają się podczas codziennej jazdy. Sezonowa wymiana opon, zakup płynu do spryskiwaczy i wiele innych podobnych to sprawy, które musimy załatwić, jeśli chcemy, by nasze auto jeździło bezawaryjnie.
Tu wyłącznie najodpowiedniejszą
Bezpieczeństwo jazdy zależy w dużej mierze od kierowcy. Nie chodzi tu tylko o odpowiednią jazdę - trzeźwą, bez brawury, przy dozwolonej prędkości. Niemniej istotna jest odpowiedzialnośc, przejawiająca się dbaniem o sprawność samochodu, w tym - przede wszystkim - o te jego części, które bezpośrednio wpływają na niezagrażającą życiu i zdrowiu jazdę.
Zapominać, że tworzą go
Najistotniejszą kwestią staje się więc dbanie o sprawność układu hamulcowego. Warto przy tym pamiętać, że tworzą go nie tylko klocki i tarcze - o które staramy się dbać, gdyż ich zużywanie daje się odczuć podczas jazdy - lecz także szereg innych elementów, w tym - niezwykle ważny - płyn hamulcowy. Jego zadaniem jest przenoszenie siły powstającej podczas naciskania pedału hamulca na klocek hamulcowy.
Glikol prosto wchłania wodę, co płynu
Z czego składa się taki płyn, jak działa i czy powinien być wymieniany? W większości płynów hamulcowych, wśród składników głównych wymieniany jest glikol etylenowy. Jest bezbarwną cieczą, która charakteryzuje się dużą lepkością. Glikol łatwo wchłania wodę, co w przypadku płynu hamulcowego powoduje zmniejszenie temperatury wrzenia.
Temperatura wrzenia jest niezwykle istotnym czynnikiem, wpływającym na pracę układu hamulcowego - im wyższa, tym dla naszego auta lepiej. Dlaczego? Temperatura wrzenia jest bowiem miernikiem tego, jak bardzo można obciążyć hamulce, które działają na ciśnienie płynu.
Chwilą wspomnianych przydatność
Obecnie dostępne płyny osiągają temperaturę wrzenia powyżej 230 stopni C. Ich przydatność nie jest bezterminowa. Właściwie płyn hamulcowy powinno się wymieniać co sezon, aby uniknąć awarii. W praktyce kierowcy często z wymianą zwlekają. Wymiana powinna dokonywać się regularnie, średnio co 2 lata. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń i cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.
Prawie, pomocy
Płyn hamulcowy można wymienić w warsztatach samochodowych. Koszt takiej usługi nie jest bardzo duży, ale jeśli lubimy sami zajmować się takimi rzeczami, możemy wymiany dokonać prawie samodzielnie. Prawie, gdyż bez pomocy jeszcze jednej osoby raczej się nie obędzie. Aby wymienić płyn należy najpierw zdjąć wszystkie koła. Dobrze jest też wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne narzędzia, aby stale je mieć pod ręką.
Jak już zostało wspomniane, do wymiany płynu potrzebne są dwie osoby. Jedna odpowiedzialna jest za naciskanie pedału hamulca, druga zajmuje się odkręcaniem i zakręcaniem odpowietrzników przy zaciskach hamulcowych.
Cena za litr płynu hamulcowego kształtuje się w granicach od 24 do 50 zł i jest uzależniona od marki producenta. Przed wymianą płynu dobrze jest się zorientować, jaki typ płynu używany był wcześniej, gdyż nie można mieszać różnych typów płynów.
Published by